Arno Dieteren tijdens Ouverture in Museum

7 september 2008, 15:00u

Persbericht

Muziek in het Museum
Arno Dieteren: Eindelijk los / Einstein’s jaarringen

Ter gelegenheid van de buitengewoon kleurige expositie Het dwarse zoeken van André Dieteren in Museum van Bommel van Dam Venlo, vindt er bij wijze van finisage een concert met modern klassieke muziek van de hedendaagse Limburgse componist en musicus Arno Dieteren plaats. Bij de opening van de tentoonstelling vertolkte Arno Dieteren met passie en precisie o.a. zijn spiksplinternieuwe Sonatine Sounds and Colours voor piano en klankspoor. In de reeks Muziek in het Museum speelt Arno Dieteren, samen met gastmusici, op 7 september a.s. zijn compositie Eindelijk los en de première van Einstein’s jaarringen. De toegang is ter gelegenheid van de Ouverture gratis.

Eindelijk los
Dieterens compositie Eindelijk los is te beschrijven als een droom waarin ‘het zich losmaken’ van de bestaande wereld, om uiteindelijk de totale bevrijding te bereiken, het streven is. De pianosolo in het begin van het stuk vertegenwoordigt de levensloop, het aardse tijdpad bezaait met obstakels. De basklarinet later in het werk, verklankt op soms dramatische wijze het verlangen te willen ontstijgen aan de bestaande situatie. De samples creëren daarbij een introspectieve wereld vol met twijfel en conflict, terwijl ze tegelijkertijd het alter ego van de piano zijn. Vrijwel alle klanken die via de elektronica worden gerealiseerd zijn afkomstig van de beide klarinetten en de piano.

Compositie: Arno Dieteren – Tekst: Geert Setola – Sampling: Frans Roovers.
Arno Dieteren: piano en keyboard – Paulien Dieteren: basklarinet – Frans Roovers: sampling en techniek.

Einstein’s jaarringen (première)
Gevuld met woorden van Shakespeare, Beckett en Leroy staan twee componisten aan de rand van de Tijd en dansen in het grote Niets de tarantella. Daar ontmoeten zij aanhangers van de wetenschap, avonturiers speurend naar het multiversum en koortsachtige zoekers naar de zwaartekracht. Tot hun verbazing zien ze hoe het vacuüm door alle eeuwen heen, de wetenschap nog steeds vermaakt. Einstein’s jaarringen is een ontmoeting tussen wetenschap en kunst. Schurend, aantrekkend en afstotend tillen ze elkaar veerkrachtig naar een ander plan. Niets wordt iets, wordt niets!

Compositie: Arno Dieteren / Hans Kockelmans – Concept: Paulien Dieteren / Willem Fermont.
Arno Dieteren: piano – Paulien Dieteren: basklarinet – Foppe Jacobi: bajan – Rob Meijers: countertenor – Frans Roovers: techniek.

Arno Dieteren studeerde hobo, piano en orkestdirectie aan het Maastrichts conservatorium. Na zijn studie richtte hij het Kamermuziekensemble Contraint op waarmee hij in binnen- en buitenland talloze uitvoeringen gaf van composities uit de twintigste eeuw en speciaal voor het ensemble gecomponeerde werken. Vrij snel ontstond een nieuwsgierigheid naar muziektheater dat uitmondde in succesvolle samenwerking met Theater Teneeter, Theater Sirkel, Theater Kontra-Punkt en het Huis van Bourgondië. Zijn drang om te componeren kreeg vorm in de samenwerking met Theater Teneeter. Voor hen schreef hij in 1996 de muziektheaterproductie Kaspar Hauser. Vanaf dat moment liet het componeren hem niet meer los.

in , | Getagged , , , , , , , , , , , |

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*